Szklana czy plastikowa – do jakiej butelki przelać filtrowaną wodę?
Każdy z nas powinien wypijać około 2 litrów wody dziennie, co sprawia, że, aby z tym “zdążyć”, pić trzeba również poza domem – w pracy lub w szkole. Jak to zrobić, jeśli jesteśmy już na tyle świadomymi ludźmi, że zamiast kupować wodę butelkowaną, korzystamy z filtra? Bieganie po mieście z wielkim dzbankiem nie będzie zbyt wygodne, więc trzeba wybrać inne rozwiązanie – odpowiednią butelkę.
Do jakiej butelki przelać filtrowaną wodę?
Woda filtrowana jest ostatnio na językach wszystkich. I dobrze! Moda na filtry w kranach i dzbanki oczyszczające wodę jest jednym z najmądrzejszych trendów ostatnich lat. Dlaczego? Przede wszystkim, pozwala oszczędzić cierpienia środowisku – od ograniczenia ilości produkowanych śmieci do zmniejszenia zanieczyszczeń związanych z całą branżą. Jednak wychodząc z domu, wciąż musimy korzystać z najpopularniejszych nośników płynu – butelek. Jeśli stoisz przed dylematem: butelka szklana czy plastikowa, w tym tekście znajdziesz odpowiedź.
Która butelka lepsza – szklana czy plastikowa?
A ona jest właściwie prosta – butelki szklane zawsze biją na głowę swoje plastikowe siostry. Po pierwsze, nie zmieniają one smaku napoju, po drugie, są bezpieczne dla zdrowia. Nie dość, że są bardzo higieniczne i łatwiej je umyć, to jeszcze nie wydzielają żadnych trujących substancji pod wpływem ciepła – w przeciwieństwie do butelek plastikowych. Gdy te się nagrzeją, zaczyna wydzielać się aldehyd mrówkowy i octowy, który niekorzystnie wpływa na smak wody oraz może powodować problemy zdrowotne.
Butelki plastikowe – dlaczego lepiej ich unikać?
Butelki z plastiku nie to jedno mają zresztą na sumieniu. Nie warto do nich wlewać przefiltrowanej wody również dlatego, że uzupełnianie ich po raz drugi jest szkodliwe dla naszego organizmu – z upływem czasu trujące elementy, które zawiera PET uwalniają się i przenikają do wody. Po wypiciu wody z butelki plastikowej należy ją wyrzucić, ponieważ mogą się w niej osadzać również grzyby i bakterie, a z nimi nikt nie chce mieć przecież do czynienia.
Picie wody bez zanieczyszczeń i zmiany smaku jest możliwe również w biegu. Wystarczy się przygotować i zaopatrzyć w butelkę, która nie zniweczy pracy domowego dzbanka filtrującego lub filtru w kranie. Jak widać, czyste i eleganckie szkło zdecydowanie wygrywa starcie ze szkodliwymi plastikowymi butelkami.