Fakty i mity o piciu przed posiłkiem
Czy zdarzyło Ci się wypić wodę lub sok przed posiłkiem? Zastanawiasz się, jakie mogą być tego konsekwencje? A może jest to działanie pozytywne w skutkach. Rozwiewamy mity i przedstawiamy prawdę o piciu przed posiłkiem!
Gubienie zbędnych kilogramów
Naukowcy przez 12 tygodni obserwowali dwie grupy – pierwsza z nich była na diecie niskoenergetycznej, zaś druga, oprócz diety miała wypijać 500 ml wody przed trzema posiłkami. Zgodnie z obserwacjami, przedstawiciele grupy drugiej tracili średnio 2 kilogramy więcej niż osoby z grupy pierwszej. Dzieje się tak dlatego, że woda, którą wypija się bezpośrednio przed posiłkiem, daje uczucie pełności i sytości, w efekcie czego szybciej kończy się posiłek i zjada mniej kalorii. Takie działanie powoduje z kolei szybszą utratę wagi. To bardzo dobry sposób na zgubienie nadprogramowych kilogramów, warto jednak pamiętać, że nie może to być jedyna metoda – ważne są również ćwiczenia i odpowiednia dieta.
Dobre na trawienie?
A jak w takim razie picie przed posiłkiem wpływa na trawienie? Bardzo ważne jest to, że owszem – obniża to działanie enzymów trawiennych, jednak nie zaburza procesu trawienia w taki sposób, aby zniszczyć układ pokarmowy. Niestety nie odnotowano również pozytywnego działania na trawienie.
Co pić i w jakich ilościach?
Skoro wiadomo, że picie przed posiłkiem nie szkodzi, warto zastanowić się, co wypić, kiedy i w jakich ilościach. Nie poleca się napojów gazowanych, np. oranżady czy coli, bowiem mogą one wywołać nieprzyjemne wzdęcia. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie naturalny sok lub woda – mineralna bądź odpowiednio przefiltrowana. Co istotne, mowa tu o piciu najwcześniej na 15-30 minut przed spożyciem posiłku. Co istotne, warto także pamiętać, aby nie pić jednorazowo zbyt dużych ilości – zalecane spożycie to około 2 litrów na dobę. Jednak przed jedzeniem warto przyjąć nie więcej niż 0,5 litra.
Woda jest życiodajną substancją, niezbędną człowiekowi w codziennym funkcjonowaniu. Pamiętajmy, że w trosce o własne zdrowie warto zatroszczyć się o jej odpowiednie spożycie – może to mieć miejsce także przed zjedzeniem posiłku.