5 sposobów na letnie i orzeźwiające napoje z owocami
21 czerwca świętowaliśmy pierwszy dzień kalendarzowego lata. Wyższe temperatury sprawiają, że ciało bardziej się poci i co za tym idzie, traci więcej wody, dlatego tak ważne jest picie odpowiedniej ilości płynów w cieplejszych miesiącach. Eksperci wskazują, że optymalna ilość przyjmowanej wody waha się od 2 do 2,5 litra dziennie.
Zero nudy
Sama woda, choć najlepiej gasi pragnienie nie smakuje każdemu w wersji soft. Jednakże może być składnikiem wielu innych orzeźwiających napojów, które przypadną do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Właśnie dla najmłodszych kierowane są zwykle kolorowe, chemiczne soczki stojące na sklepowych półkach, niestety ich skład nie jest zachęcający, nie spełniają też swojej roli, przez ogromną zawartość słodzików sprawiają, że jeszcze bardziej chce się po nich pić. Jakie więc zimne napoje przygotować dla siebie i swoich bliskich?
Ogórkowe orzeźwienie
Pierwsza propozycja jest skierowana głównie do dorosłych, jako ciekawa wariacja na temat popularnej lemoniady, czyli ogórkowy cooler (z angielskiego: schładzacz). Jego wykonanie jest niezwykle proste, wystarczy obrać zwykłe zielone ogórki, pokroić w stożki i razem z gałązką tymianku i listkami mięty umieścić w dzbanku. Dodać sok z połówki cytryny lub limonki, całość zalać wodą i schłodzić. Można dodać odrobinę cukru, aby przełamać kwaśny smak cytrusów.
Wodne orzeźwienie – włoski smak
Z wyjątkowych zimnych napojów słyną Włosi – nic dziwnego, klimat zobowiązuje. Właśnie z półwyspu Apenińskiego pochodzi Aqua fresca, czyli orzeźwiająca woda. Można ją przygotować z użyciem agrestu, melona lub malin. Przygotowanie należy rozpocząć od zagotowania wody z kilkoma łyżeczkami cukru trzcinowego, kiedy się rozpuści, odstawić do wystudzenia. Następnie zmiksować w blenderze wybrane owoce, odsączyć i dodać do wody i ewentualnie soku z cytryny. Schłodzić w lodówce. Jak mawiają Włosi acqua per la salute!
Polskie specjały – kompot z rabarbarem i miętą
W rodzimej kuchni także nie brak orzeźwiających specjałów. Zwłaszcza latem na lokalnych targach i straganach pojawia się wiele owoców, które doskonale nadają się do przygotowania pysznych kompotów. Jedną z ciekawszych propozycji jest wersja z rabarbarem, jabłkiem i miętą. Do jej przygotowania wystarczą jedynie wspomniane owoce, woda oraz odrobina cukru. Wszystkie składniki należy umieścić w wysokim garnku i zagotować, gotować pod przykryciem trzy minuty, aż skórki zaczną tracić kolor, a płyn odpowiednio się zabarwi. Następnie należy zdjąć z ognia i schłodzić. Podawać z kostkami lodu i świeżą miętą. Za takimi zimnymi napojami przepadają głównie najmłodsi.
Bezalkoholowe mojito
Czym byłoby lato bez orzeźwiającego, hiszpańskiego mojito? Ten zimny napój smakuje wybornie nie tylko z dodatkiem rumu, jest również doskonałą propozycją w wersji bezalkoholowej. Jego przygotowanie opiera się na świeżo wyciśniętym soku z limonek, zmieszanym z wodą gazowaną i miętą. Można posłodzić zarówno cukrem trzcinowym, jak i miodem. Najlepiej podawać mocno schłodzone z charakterystyczną, kolorową słomką. Szybko przywodzi na myśl wakacje na hiszpańskiej plaży.
Niezastąpiona lemoniada
Na koniec ulubieniec zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pyszna, prosta w wykonaniu lemoniada, doskonała na upały, a także świetne źródło witamin. Przygotujesz ją w następujący sposób: w garnku z wodą umieść cukier, rozpuść, zdejmij z palnika i ostudź. Dodaj wyciśnięty sok z cytryny, wymieszaj i odstaw do lodówki. Podawaj z kostkami lodu i świeżą miętą. Lemoniada najlepiej smakuje serwowana na tarasie w gorący dzień.
Upały nie są tak straszne jak je malują! Gdy temperatura znacznie się podnosi warto wziąć przykład z mieszkańców Europy południowej i ich wzorem przygotować kilka orzeźwiających napojów. Popijane w ciągu dnia, odpowiednio schłodzą organizm i dostarczą mu wystarczającej ilości wody. Zdrowie!